
### Шокуюча правда про «Скелю»: жорстокі тортури, системні знущання та відсутність відповідальності
Українська армія – це символ незламності та героїзму. Але навіть у найтемніші часи війни, коли кожен військовий – це щит нашої держави, трапляються випадки, які змушують нас здригнутися. Сьогодні ми говоримо про шокуючу ситуацію, що склалася в одному з українських штурмових підрозділів – 425-му окремому штурмовому полку «Скеля». Це історія про жорстокі тортури, системні знущання над військовослужбовцями, та, що найгірше, про повну відсутність відповідальності для тих, хто скоїв ці злочини.
#### Як почалася справа: від побиттів до системних знущань
Навесні-влітку минулого року, у травні-червні 2025 року, до Офісу військового омбудсмана України почали надходити тривожні сигнали з «Скелі». Спочатку стало відомо про побиття журналіста, який був переведений до полку. Потім – про знущання над капеланом суміжної бригади. Але справжня жахлива картина відкрилася після того, як був побитий комбат, а за ним – ціле управління батальйону, який на той час реформувався у 425-й ОШП.
«Якщо перші два випадки ще можна було трактувати як непорозуміння та конфлікти (хоча, як мінімум, по капелану було відкрито кримінальне провадження), то після побиття комбата та начальників служб батальйону стала очевидною системність цих злочинів», – зазначає військова омбудсманка України Ольга Решетилова.
#### Розслідування, що завело в глухий кут: ідентифіковані, але не покарані
Після отримання цієї інформації, у червні 2025 року, Ольга Решетилова разом із представниками Офісу Президента особисто виїхала на полігон «Скелі». Паралельно, за наказом Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, Військова служба правопорядку (ВСП) розпочала власну перевірку.
«Ми забрали з полку 22 військовослужбовця, які дали свідчення про побиття. Ці свідчення були підтверджені поліграфом. Разом із фахівцями з ВСП нам вдалося ідентифікувати групу інструкторів, які організовують знущання на полігонах», – розповіла омбудсманка.
Але, на жаль, попри встановлені факти та ідентифікованих винних, ситуація залишається невирішеною. «Керівництво ВСП не вжило належних заходів ані для притягнення цієї групи до відповідальності, ані для запобігання подібним правопорушенням у майбутньому», – констатує Решетилова.
За результатами перевірки ВСП, Командування Сухопутних військ призначило службове розслідування. Після його завершення, повідомлення про вчинення правопорушення було передано правоохоронним органам. Однак, до сьогоднішнього дня результатів цього розслідування немає.
#### Зусилля омбудсмана: боротьба за справедливість триває
Ольга Решетилова активно працює над вирішенням проблеми. Вона зустрічалася з новопризначеним Генеральним прокурором Русланом Кравченком, а також неодноразово проводила зустрічі із заступником Генпрокурора, наголошуючи на необхідності проведення розслідувань щодо «Скелі».
«Загалом, з початку роботи Офісу Військового омбудсмана у січні, ми надіслали 9 повідомлень про злочини у «Скелі» до правоохоронних органів. Розуміючи, що розслідувань та кадрових рішень по цьому (і іншим штурмовим підрозділам) ми можемо чекати довго, а військовослужбовці там потребують захисту вже зараз, ми почали шукати шляхи взаємодії зі «Скелею», – пояснює омбудсманка.
Завдяки зусиллям Офісу, вдалося досягти певних змін:
* Командира 425-го ОШП переконали не допускати осіб, ідентифікованих як порушники прав військовослужбовців, до роботи з особовим складом.
* Забезпечено миттєву реакцію командування «Скелі» на скарги, що надходять до Офісу Військового омбудсмана та інших інституцій.
* Військовослужбовцям забезпечено регулярний зв’язок з рідними. Це призвело до зменшення скарг на відсутність зв’язку на 73% вже у травні.
* Представники Офісу регулярно відвідують полігони та місця розташування «Скелі».
#### Важливі уточнення: не весь підрозділ винен!
Важливо підкреслити, що, за словами Ольги Решетилової, мова йде про конкретну групу людей, а не про весь підрозділ «Скеля». «Скеля» – це великий підрозділ, у якому служить багато гідних бойових солдатів, сержантів та офіцерів, які не мають жодного стосунку до подібних випадків.
«Оскільки в одному з розслідувань не були чітко вказані ці групи людей, у читача складається враження, що критична ситуація стосується всього підрозділу. Це не так», – додала омбудсманка.
#### Проблема наркозалежності та мобілізації: тривожний дзвіночок
Окрема проблема, яка виявилася у «Скелі», – це питання замісної підтримувальної терапії та військовослужбовців із наркозалежністю. Кілька місяців тому тут було виявлено близько 2000 таких осіб.
«Це якраз та нашуміла новина з посиланням на мене, що в одному з підрозділів виявлено понад 2000 ймовірно непридатних до служби. Так, згідно з 402 наказом, вони є непридатними до служби, у виключних випадках – обмежено придатні, але точно не мають перебувати у штурмових підрозділах», – зазначає Решетилова.
Наразі триває робота з дослідження того, з якими видами залежностей люди можуть служити, та як надати Військово-лікарським комісіям (ВЛК) доступ до відповідних даних. Однак, мобілізація людей із залежностями триває, і це стає проблемою не лише для «Скелі», а й для багатьох інших підрозділів.
#### Управлінські рішення та майбутнє штурмових підрозділів
Наразі «Скеля» фактично відповідає за масштабом дивізії, хоча формально має штат полку. Керувати такою кількістю особового складу за полкового штату практично неможливо. Саме тому, на думку посадовиці, тут необхідні управлінські рішення.
Минулого тижня омбудсманка обговорювала це питання з Головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським. Він вважає, що ситуація може змінитися, якщо у штурмових підрозділів з’явиться окремий командувач, який нестиме за них відповідальність.
«Я незмінно вважаю, що створення окремого виду військ призведе до масштабування негативних практик і порушень прав людини. З моєї точки зору, оптимальним було б створення окремих штурмових підрозділів у кожному корпусі. Це б дозволило командиру корпусу здійснювати контроль і формувати культуру поведінки, дисципліну в підрозділі. У будь-якому разі, рішення щодо штурмових підрозділів має бути добре зважене і продумане», – резюмувала Решетилова.
#### Що далі?
Справа «Скелі» – це нагадування про те, що боротьба за справедливість та права людини триває навіть в умовах війни. Ми будемо уважно стежити за розвитком подій та сподіваємося, що винні у жорстоких тортурах будуть покарані, а військовослужбовці отримають належний захист.
**Нагадаємо:**
* ДБР вже розпочало розслідування щодо можливих зловживань, насильства та загадкових смертей у полку «Скеля».
* Омбудсман Дмитро Лубінець також проводить перевірку інформації про ймовірні тортури та незаконні місця несвободи.
* Найближчим часом моніторингова група Офісу омбудсмана відвідає підрозділ для детальної перевірки фактів.
#Скеля #Тортури #ПраваВійськових #Омбудсман #ВійськоваСлужба #Україна #ЗСУ #Справедливість #Розслідування
